Tanım
Eliptic Yatırım olarak Türkiye dışındaki uluslararası piyasalar ve borsalarda gerçekleştirilebilen hisse senedi ve borsa yatırım fonu (ETF) işlemlerini yurt dışı pay piyasası işlemleri olarak adlandırıyoruz. Ülke kapsamı şimdilik Amerika Birleşik Devletleri ile sınırlıdır. İleride ülke/borsa kapsamını genişletilmesi hedeflenmektedir.
Neden Yurt Dışı Piyasalar?
Global piyasalara ilgi duyan, yatırımlarını çeşitlendirmek isteyen tipik olarak orta/üst düzeyde risk/getiri beklentisine sahip bireysel yatırımcılarımız için bu işlemler uygundur. Ürün çeşitliliği, yüksek katılımcı sayısı ve likidite yurt dışı piyasalara olan ilgiyi artırır.
Borsalar
ABD’nin en büyük iki borsası; National Association of Securities Dealers Automated Quotations (NASDAQ) ve New York Stock Exchange (NYSE) borsalarında bulunan binlerce hisse senedi ve borsa yatırım fonlarında yurt dışı piyasa işlemleri kapsamında alım/satım işlemleri gerçekleştirilebilir. Tezgahüstü (“OTC”) işlemler şu an için kapsamda değildir.
Tazmin Sistemi
Eliptic Yatırım müşterilerinin ABD nezdindeki menkul kıymet işlem hesapları şirketlerin tasfiye durumlarına karşın $250,000.00 nakit karşılığı olmak üzere toplamda $500,000.00 değerinde koruma altındadır.
Neden Eliptic Yatırım?
Hepsi Bir Yerde, Türkçe
Eliptic Yatırım müşterileri yurt dışı pay ve yurt içi pay emirlerini aynı uygulamayı kullanarak iletebilir ve pozisyonlarını aynı uygulama altında takip edebilir. Eliptic Yatırım, sade ve anlaşılabilir ara yüzüyle yatırımcılara hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalarda Türkçe işlem imkânı sunan kullanıcı dostu mobil uygulama ile hizmet vermektedir.
Oransal İşlemler
Eliptic Yatırım müşterileri oransal işlemler sayesinde, ABD’de 2000 den fazla hisse senedinin tamamı yerine bir kısmını alarak o şirkete ortak olabilir. Kısacası $10 karşılığında Apple, Tesla gibi dünya devi şirketlerine ortak olunabilir.
Ücretsiz Borsa Verisi
Borsa verilerine ücretsiz ve gecikme olmaksızın erişim imkanı sunulmaktadır.
Piyasa Öncesi/Sonrası Saatlerde İşlem İmkânı
Eliptic Yatırım müşterileri ABD piyasaları açılmadan bir süre önce ve kapandıktan bir süre sonra da işlem yapmaya devam edebilir.
Dinamik Komisyon Avantajı
Eliptic Yatırım’da komisyon oranlarını kademeli bir şekilde gerçekleştirdiğiniz işlem hacmine göre belirliyoruz. Yani daha çok işlem yaptıkça daha az komisyon ödersiniz.
Pozisyonlarınızı Getirin
Eliptic Yatırım müşterileri diğer kurumlarda taşıdığı ABD borsalarına kote edilmiş pozisyonlarını söz konusu kıymetlerin kurumumuz tarafından belirlenen şartları taşıması halinde kurumumuzdaki hesaplarına transfer edebilir.
Tazmin Sistemi
Eliptic Yatırım müşterilerinin taşıdıkları ABD borsalarına kote edilmiş olan payların saklaması Alpaca Securities LLC (Alpaca) tarafından güvence altında saklanır. İlgili kurum, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (Securities and Exchange Commission) tarafından yetkilendirilmiş bir saklama ve takas kuruluşudur. Bu yetkilendirmeye ek olarak Alpaca, Menkul Kıymetler Yatırımcı Koruma Kurumu’nun (SIPC- Securities Insurance Protection Corporation) da bir üyesidir. SIPC, ABD ülkesi nezdinde ABD federal hükümeti nezdinde kurulmuş devlet garantili bir sigorta şirketidir. Görevi, üyelerinin faaliyetlerinde başarısız olması veya tasfiye edilmeleri halinde söz konusu üyelerin müşterilerini korumaktır. Belirtilen koruma faaliyeti kapsamında Eliptic Yatırım müşterilerinin ABD nezdindeki menkul kıymet işlem hesapları söz konusu durumlara karşın $250,000 nakit karşılığı olmak üzere toplamda $500,000 değerinde koruma altına alınmıştır.
Oransal İşlemler
Oransal kıymet işlemleri bir kıymetin tamamının bir kesrini ifade eder. Oransal işlemlerle birlikte, bir şirkete ait kıymetin tamamı yerine bir kısmını alarak o şirkete ortak olunabilir. ABD’de 2000 den fazla hisse senedi için $1 değerinde hisse senedi satın alınabilir.

Oransal kıymetler için kâr payı mekanizmasının işleyişinde, normal hisse senedinde takip edilen uygulamadan bir fark yoktur. Örneğin kâr payı tutarı $0.10/kıymet iken 0.5 lot oransal pay sahipliğine istinaden $0.05 kar payı alınır. Kural olarak kar payları en yakın penny tutarına yukarı yuvarlanır.
Borsa Verisi
Borsa veri tarifesi kişisel kullanıma tahsis edilir. Ücretsiz olarak tüm müşterilere sunulmaktadır.
Veri Ücretsiz Plan
ABD Hisse Senetleri ve Borsa Yatırım Fonları Var
Gerçek Zamanlı Veri Var
5+ Yıllık Geriye Dönük Veri *Var
Bar Grafiksel Gösterim Var
İşlem ve Kotasyon Var
Tüm ABD Hisse Senedi Borsaları Yok

*Tarihsel veri 15 dakika gecikmeli olarak yansır
Para Transferi
Yurt dışı işlemler için müşteri hesaplarına USD veya TL gönderilebilir. Gönderilen USD bakiyeleri doğrudan, TL bakiyeleri ise döviz işlemine istinaden gerçekleşen USD alış işlemi sonrasında USD olarak karşı kurum nezdindeki yurt dışı işlem hesaplarına aktarılır.

Çekilebilir durumdaki USD bakiyeleri müşterilerimizin yurt içindeki hesaplarına çekildikten sonra döviz transferi yolu ile müşterilerimizin yurt içi banka nezdinde kendi adlarına açılmış hesaplarına döviz havalesi yolu ile aktarabilir. Alternatif olarak, müşterilerimiz hesaplarına gelen USD bakiyelerini döviz satış işlemine istinaden TL’ ye dönüştürerek yurt içi banka nezdinde kendi adlarına açılmış hesaplara EFT/havale yoluyla aktarabilir.

*Yurt içi hesaplara çekilen USD bakiyelerinin anlaşmalı olmayan bankalara transfer süreçleri swift transferi yolu ile gerçekleştirilir. Swift transferlerinde Eliptic Yatırım’dan kaynaklanmayan masraf kesintileri oluşabilmekte ve işlemin doğası gereği gecikmeler yaşanabilmektedir. Anlaşmalı banka bilgileri önümüzdeki süreçte paylaşılacaktır.
Borsa İşlem Saatleri
ABD nezdindeki borsaların çalışma saatleri bilgileri aşağıda yer almaktadır. Belirli koşulları sağlaması halinde iletilen emirler piyasanın normal çalışma saatlerinin başladığı saatlerden önce ve çalışma saatlerinin tamamlandığı saatlerden sonra da gerçekleştirilir.

Aşağıda belirtilen saat dilimleri Türkiye ile ABD’nin aynı saat diliminde kaldığı yaz saati sürecinde geçerlidir. ABD kış saatine geçtiği tarihten itibaren Türkiye ile ABD arasındaki saat farkı 7 saatten 8 saate çıkmaktadır. Buna göre kış saati sürecinde yukarıda belirtilen TSİ ile başlayan saat dilimlerine ayrıca 1 saat eklenmelidir.
ABD standart doğu saati ile TSİ ile
Normal Çalışma Saatleri 09:30 AM - 04:00 PM 16:30 - 23:00
Piyasa Öncesi Çalışma Saatleri 09:00 AM - 09:30 AM 16:00 - 16:30
Piyasa Sonrası Çalışma Saatleri 04:00 PM - 6:00 PM 23:00 - 01:00


Piyasanın geçerli tüm çalışma saatlerinin dışındaki saat aralıklarında iletilen emirler için aşağıdaki esaslar geçerlidir. Piyasa öncesi/sonrası saatlerde iletilen bir emir kabul edilse dahi düşük likidite nedeniyle gerçekleşme süresi normal piyasa çalışma saatlerinde nazaran daha geç olabilir. Bu nedenle piyasa öncesi/sonrası saat diliminde iletilen emirler yüksek işlem riski içerir.

1. ABD standart doğu saati ile 06:00 PM - 07:00 PM (TSİ ile 01:00 - 02:00) saat dilimi aralığında gerçekleştirilen emirler reddedilir.
2. ABD standart doğu saati ile 07:00 PM’ den (TSİ ile 02:00) itibaren normal piyasa çalışma saatlerinde gerçekleşmek üzere gerçekleştirilen emir girişleri takip eden iş gününde ABD standart doğu saati ile 09:30 AM, (TSİ ile 16:30) itibariyle gerçekleşmek üzere sıraya konur.
3. ABD standart doğu saati ile 08:00 PM’ den (TSİ ile 03:00) itibaren piyasa öncesi/sonrası çalışma saatlerinde gerçekleşmek üzere gerçekleştirilen emir girişleri takip eden iş gününde ABD standart doğu saati ile 09:00 AM, (TSİ ile 16:00) itibariyle gerçekleşmek üzere sıraya konur